Kobiety też budują statki

#ZawodowyStream z naszą ekspertką

Dominika Werdecka-Latarska, mentorka z naszego programu mentoringowego, była jedną z osób, które podczas styczniowego Zawodowego Streamu Mapy Karier opowiedziała o swojej pracy w branży morskiej. Wydarzenie skierowane było do uczennic i uczniów szkół ponadpodstawowych, a także osób zajmujących się doradztwem zawodowym. Spotkanie odbyło się 27 stycznia, a nagranie z niego dostępne jest na platformie Youtube. Inkubator Starter był partnerem wydarzenia.

Dominika Werdecka-Latarska jest inspektorką powłok malarskich, pracuje przy malowaniu luksusowych jachtów. Drugim gościem spotkania był Inacio Golebski, prezes firmy DNV GL Poland.

Oglądając nagranie dowiesz się:

 • dlaczego branża morska jest obiecującym kierunkiem rozwoju dla osób, które szukają swojej ścieżki zawodowej?
 • czy trzeba mieszkać nad morzem, żeby pracować w sektorze morskim?
 • przedstawiciele jakich zawodów są (i będą w przyszłości) poszukiwani w tej branży?
 • czym zajmują się osoby pracujące na lądzie, a czym pracujące na morzu?
 • gdzie studiować i zdobywać doświadczenie oraz których języków warto się uczyć?
 • O gościach:

  🔹 Dominika Werdecka-Latarska – inspektorka powłok malarskich. W branży stoczniowej pracuje od 8 lat. Jest absolwentką Wydziału Chemicznego Politechniki Gdańskiej. Pierwsze kroki w branży morskiej rozpoczęła od stażu z urzędu pracy w firmie Muehlhan zaraz po ukończeniu studiów magisterskich. Posiada certyfikat Frosio poziom III. Kolejno pracowała w firmie Vistal Offshore oraz Montex Shipyard. W swojej pracy odpowiedzialna jest za cały proces malowania konstrukcji stalowych i innych (od tworzenia dokumentacji do finalnych odbiorów z klientem). Od czerwca 2020 r. zgłębia tajniki malowania luksusowych jachtów w Stoczni Conrada w Gdańsku.

  Jej zainteresowania zawodowe to: komunikacja interpersonalna, mentoring & coaching, optymalizacja produkcji, Certyfikat VT2, lakiery do drewna. Czas po pracy zajmują jej: podróże, żeglarstwo, tworzenie bloga, rower miejski, literatura różna.

  W 2020 r. Dominika jako mentorka w projekcie „Kobiety też budują statki 2” wspierała dwie młodsze stażem pracy koleżanki w wyznaczaniu celów zawodowych i ich realizacji.

  🔹 Inacio Golebski – obecnie prezes firmy DNV GL Poland zajmującej się przemysłem morskim, konstrukcjami na morzu (offshore), energią odnawialną i digitalizacją. Jest absolwentem Instytutu Okrętowego Politechniki Gdańskiej. Wieloletnie doświadczenie zawodowe zdobywał pracując wcześniej na kilku stanowiskach w firmie DNV GL m.in. jako inspektor nadzoru na placówkach zagranicznych w Rio de Janeiro, Singapurze, Dubaju i Hamburgu. Poza tym Inacio Golebski jest członkiem Polskiego Związku Przedsiębiorców Żeglugowych oraz Vice-Prezesem Związku Forum Okrętowe.

  DNV GL to norweskie towarzystwo klasyfikacyjne statków założone w 1864 r. Obecnie zatrudnia 12 tys. pracowników na świecie, a w Polsce 750 osób w 5 placówkach. Główna siedziba znajduje się w Gdyni i pracuje w niej 650 osób. Głównym celem firmy jest ochrona życia, mienia i środowiska. Firma DNV GL należy do Fundacji Det Norske Veritas.

  Moderatorką spotkania była Urszula Leszczyńska z Mapy Karier.

  Organizatorem spotkania była fundacja Katalyst Education (https://katalysteducation.org), twórczyni bezpłatnej strony internetowej www.mapakarier.org, prezentującej informacje o kilkuset ścieżkach kariery (w tym o ponad 50 zawodach przyszłości).

  Partnerem wydarzenia był Gdański Inkubator Przedsiębiorczości STARTER (https://inkubatorstarter.pl/), który wspiera kariery kobiet w branży morskiej i logistycznej w ramach projektu „Kobiety też budują statki”, a także jest koordynatorem Pierwszej Inteligentnej Specjalizacji Pomorza, czyli pomorskiej specjalizacji skupionej wokół Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego oraz GFP, mającej na celu animowanie i wspieranie podmiotów z sektora morskiego, głównie w kwestii prac badawczo-rozwojowych i rozwoju technologicznego. Specjalizacja skupia się wokół kilku podsektorów morskich tj. offshore, porty, logistyka, stocznie.

  Partnerem technologicznym spotkania był ClickMeeting.

  Na zdjęciu Dominika Werdecka-Latarska, fot. Bogna Kociumbas